„В момента наблюдаваме явление, което много рядко се случва – имаме препоръки от всички възможни институции да се върнем към по-консервативна фискална политика и да не генерираме дефицити. Парадокс е, че това е позицията в момента и на Министерството на финансите благодарение на това, че имаме служебно правителство”, изтъкна той.
Д-р Йоловски не смята, че има риск държавата да спре да работи, ако не бъде приет нов бюджет за 2023 г. Според него това създава лек дискомфорт в държавната администрация, „няма да има пагубни щети”, но създава несигурност за бизнеса.
„Основният проблем с предлагането на проект за нов бюджет е, че няма кой категорично да застане зад него и да поеме отговорност за това какво се случва. Не трябва да забравяме, че бюджетът на първо място в нашето съвремие е инструмент за провеждане на политики“, отбеляза експертът.
По думите му, когато има дискусия за увеличаване на доходите, много важно е да се прави разграничение между номиналните доходи и реалните доходи. Той поясни, че увеличението в номиналните доходи не винаги означава увеличение в реалните доходи. „Ние можем да предоставим повече пари на хората, това да стимулира инфлацията и в крайна сметка това, което те могат да си позволят, да остане непроменено“, заяви д-р Йоловски.
Що се отнася до присъединяването на България към еврозоната, експертът напомни, че на хартия страната ни не спазва необходимите изисквания, свързани с инфлацията и бюджетния дефицит, но допусна, че разполагаме с два позитива – политическа воля и дерогация на фискалните правила заради извънредни събития като пандемия и война в Украйна. Д-р Йоловски смята, че те дават добра перспектива да се направи определен компромис спрямо България.
Има ли механизъм, с който да се задължи служебното правителство да внесе нов бюджет? Трябва ли да има промени в данъчната система? Ще се вмести ли България в дефицит от 3%? Ще ни спъне ли инфлацията към еврозоната през 2024 г.? Как се прави синхрон между фискална и монетарна политика? Какви са прогнозите за икономическия растеж на България?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” може да гледате тук.