Василев коментира темата в контекста на предстоящото на 6 декември IPO на компанията на BEAM пазара. Дружеството цели да набере 6 милиона лева, а при презаписване на емисията, ще бъдат пуснати още до 1 милион акции. На 1 декември (четвъртък) от 17:30 ч. ще се състои публична онлайн презентация пред инвеститори, на която екипът на компанията ще разкаже повече за целите и плановете си.
Василев съобщи, че в рамките на три години компанията е инвестирала 9,6 милиона лева – единствено собствен капитал – в десет дружества, които в момента са част от портфейла ѝ. По думите му те се развиват много добре, което е основание MFG Invest да иска да даде повече възможности за инвестиране и респективно повече опции на предприемачи да реализират идеите си.
Съоснователят на MFG Invest посочи, че освен десетте инвестиции – в две от тези компании предстоят последващи инвестиции, дружеството разглежда още няколко възможности в други компании.
„Идват все повече добри и интересни компании – има търсене на финансиране в момента“, коментира Василев. Той пресметна, че консервативната оценка на компаниите, в които MFG Invest е инвестирала 9,6 милиона лева, е 45-46 милиона лева. „Това не е реализирана сума, това е оценка“, отбеляза той.
„Компаниите имат нужда от капитал. Хубаво е, че в България вече се изгражда такава екосистема. Опитваме се да помагаме на предприемачите със съвети, с помощ по тяхната стратегия, с познанства“, обясни мениджърът .
Василев разказа, че дружеството има най-много опит и най-големи интереси във финансовия сектор – по-конкретно във финтех сферата. „Това е сектор, който е интересен, въпреки че според някои хора е много притеснителен и рисков. Всичко се променя в този свят, много от промените са за добро“, каза той.
Според Василев винаги е подходящ момент за IPO, тъй като „ако имаш добър актив, винаги ще се намери кой да го оцени“. Той очаква по-трудната ситуация сега дори да доведе до създаването на по-здрави и по-устойчиви компании.
Какви са плановете на MFG Invest? Как избира стартъп компании групата от ангели инвеститори? От кои сектори са финансираните компании? Как се защитава проект с иновативни идеи? Предпазливи ли станаха инвеститорите на БФБ? Как се развива екосистемата на фондовете за рисков капитал?
*Материалът не е препоръка за взимане на инвестиционно решение.
Целия разговор вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости от предаването „В развитие“ гледайте тук.