"Много колеги се опитват да кажат, че пъзелът на световната политика вече е окончателно нареден. Не, той е в процес на нареждане. И, както знаем от историята на човешката цивилизация, всички тези ентропии, свързани с пренареждане на пъзела на интересите, винаги са били свързани с много остри конфликти, с не само политическо, но и с военно противопоставяне“, посочи той и напомни, че те винаги са били обагряни и с много кръв
.Според проф. Захариев сегашният период не прави изключение, не само заради Украйна, но и заради продължаващите конфликти в Близкия Изток, местата с нарастващо напрежение и реална заплаха да се стигне до реална конфронтация. „Достатъчно е да погледнем към Западните Балкани", даде пример анализаторът.
По думите му на тази база Китай гради своите външнополитически оценки. „Последните срещи на Си Дзинпин бяха използвани, за да се отправят определени послания с ключово значение. Едно от тях касае региона на Югоизточна Азия, който винаги е бил изключително важен за Китай, обясни той.
Проф. Захариев смята, че целта на тези пътувания е не само да се подчертае ролята, мястото и значението на всички страни във външнополитическата стратегия на Китай, в неговите икономически планове за бъдещето, но и да се отправят послания, които да изиграят ролята на въздържащ фактор най-вече за апетитите на САЩ към региона.
Що се отнася до мира и войната, президентът на Националната асоциация "Един пояс, един път“, е на мнение, че Китай твърдо стои на позицията, че трябва да се намери политическо решение на конфликта в Украйна, но единствено по пътя на мирните преговори между двете страни.
Проф. Захариев потвърди, че проблемът, който доведе до войната в Украйна, и „продължава да поддържа пламъците на войната“, излиза извън границите на самата Украйна. „Той засяга взаимоотношенията между една от суперсилите – Руската федерация, и от друга страна т.нар. "консолидиран Запад" в лицето на НАТО и ЕС, който се приши малко или повече към американската стратегия на НАТО", коментира анализаторът.
Професорът е на мнение, че липсата на консолидирана външна политика на ЕС и политика на сигурност, пречи да се стигне до ясно очертана стратегия по отношение на бъдещето и на геополитическото място на Евросъюза в това бъдеще. „От тази гледна точка идва критиката, че „в момента Евросъюзът до голяма степен е един придатък на геополитическата стратегия на САЩ“, а интересите в тази стратегия в никакъв случай не съвпадат в тези две общности. Това, в по-далечен план, не вещае добри времена за Стария континент", прогнозира проф. Захариев.
Каква ще бъде външната политика на Китай, който трябва да лавира между крайния национализъм и етнокултурното противопоставяне? Остава ли китайската икономика да е мотор на световната икономика и още ли е в позиция да догонва САЩ в научно-техническата сфера? Кои стратегическите интереси на Китай диктуват съюза с Русия? Как Китай гарантира енергийната си сигурност и какво ще е отражението върху европейската политика и външнополитическата стратегия на САЩ? Има ли стъпки, предприемани от Китай, които предоставят индиректно подкрепата за политиката на Русия?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.
преди 1 година проф. Захари Захариев, президент на Националната асоциация "Един пояс, един път". ... говори за каквото му плащат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Глупости на търкалета отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Дядото защо не си гледа внуците, а се занимава с глупости ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар