По думите ѝ старите поколения китайци и българи познават своите страни за разлика от новите поколения. „Независимо, че говорим за друг свят, извън интернет, те са чели. Докато днешните млади хора не познават толкова добре Китай. Това беше една от личните ми причини отново да разкажем за Китай“, каза Алексиева.
Книгата „Китай през погледа на българите“ излезе в навечерието на националния празник на Китайската народна република – 1 октомври. Чрез 25 интервюта с изявени в различни сфери българи тя разказва за историята, културата и развитието на азиатския гигант. По думите на доц. Алексиева, заради извънредното положение от Covid-19, интервютата са само онлайн.
„Книгата не е нито само за култура, нито само за бизнес – в нея има предприемачи, преподаватели, някои от най-известните китаисти в България, спортисти, хора, занимаващи се с туризъм“, разказа тя.
Соня Алексиева обясни, че тези „интересни хора, като професии“ при срещите си с Китай пречупват впечатленията си като проблеми или като успехи – какво правим или не правим, за да "купим" най-доброто от науката до образованието, от бизнеса до икономиката от азиатската страна.
Какво разказва проф. Атанас Благов от Института по земеделие в Кюстендил, след като е единственият българин избран за национален консултант на Китай по овощарство? В кои периоди отношенията на България и Китай бяха най-добри? Какво е китайското икономическо и културно влияние в България? Какво ще кажат китайците за нашата страна в предстояща да излезе нова книга?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.