IT експертът обясни, че индустриалната платформа за надеждни AI модели използва методи, които анализират данни, за да се разбере в кои ситуации изкуственият интелект не се справя добре. Разработката е направена с Техническия университет в Цюрих и е първата в света, която може да установи проблемите.
„Това позволява подобряване на изкуствения интелект и създаване в крайна сметка на надежден AI, който може да се приложи по-сигурно в реалния живот", посочи Цанков и съобщи, че първите клиенти са в сферата на производството.
„Концентрираме в сферата на компютърното зрение. Има и други сфери на изкуствения интелект, като автоматизацията на разпознаване на обекти, работим със снимки, видео записи. Това много силно навлиза в производството. Може да се автоматизира качественият контрол. Използват се и системи за осигуряване на безопасността на работниците“, обясни експертът.
Платформата за ново поколение AI е създадена от основана от българи компания в Швейцария и е обявена за водещ AI стартъп в Швейцария. Клиенти на LatticeFlow са Siemens и армията на САЩ, а в момента работи съвместно с INSAIT - Института за компютърни науки и изкуствен интелект. Стартъпът е привлякъл 24 млн. лв. инвестиция.
Петър Цанков коментира, че е трудно се прави нова технология, която да работи добре. „Това беше основната причина, поради която започнахме първо с наука – да създаваме научна работа в тази сфера, разкри той и поясни, че началото е преди шест години. – Компанията всъщност стартира миналата година, когато взехме първо финансиране. Понеже изкуственият интелект често не работи добре, когато трябва да се приложи в реалния живот, нашата цел беше да създадем методи и платформа, с която да се създаде едно ново поколение надежден, сигурен изкуствен интелект, който работи както трябва, когато се приложи в медицината, производството и всяка друга сфера“.
Според него новото, което различава моделът в тренирането на изкуствения интелект, е, че той се научава да различава грешни сигнали.
"Медицината е много интересна сфера, защото може да се добави много стойност в тази област, даде пример IT експертът. – В световен мащаб светът произвежда 2 милиарда рентгенови снимки. Интересен факт е, че половината от тях никога не биват погледнати от специалисти и експерти, именно защото няма достатъчно на брой радиолози. В момента има много силен натиск от страна на медицинските специалисти да се реши този проблем чрез използване на изкуствен интелект, защото ако се автоматизира проблемът, например с диагностицирането на рака на гърдата, могат да се спасят над 650 хиляди човека годишно и наистина може да има голямо благоприятно въздействие върху човечеството.“
Петър Цанков съобщи, че от LatticeFlow досега са говорили с няколко български компании, но в момента няма колаборация с българския пазар. "Основно работим със САЩ, Европа и Сингапур", разкри той.
Как се пласира на пазара продукт, свързан с изкуствения интелект? Как успяват INSAIT и LatticeFlow да привлекат учени и студенти да участват в научните разработки? Защо от инвестираните тази година в света 440 млрд. долара в развитието на изкуствен интелект във всякакви индустрии 87% остават на ниво разработка и не успяват да се приложат в реалния живот?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.