Той напомни, че затова и вече има предложение в България да се създаде инвестиционен фонд за превъоръжаване и трансформиране на отбранителната индустрия. Целта е да се осигури възможност за дългосрочно, и ударно в началото, финансиране на превъоръжаването, за да не се превърне в проблем за фиска и финансовата стабилност.
„Ако това се реши на европейско ниво, ще бъде много добър стимул за този тип разходи, смята Шаламанов. – Не на последно място, този тип разходи води до технологично обновление и до повишаване на конкурентоспособността и тази стратегическа автономност, за която се говори в Европа.“
Във връзка с най-вероятните сценарии за изход от военния конфликт между Русия и Украйна военният експерт е убеден, че вероятността Русия да спечели войната е нулева, а да капитулира – под 10%. Велизар Шаламанов очаква руските войски да бъдат изтласкани с военна сила до границата, включително и от Крим, но предположи, че това ще отнеме поне няколко години.
"Единственият начин това да бъде ускорено, е засилване на санкциите срещу Русия и на военната помощ за Украйна", каза експертът.
Той предупреди, че трябва да сме готови за поне няколко години война, последвана от десетки години изолация на Русия, тъй като „без тя да капитулира, няма как да бъде реинтегрирана“.
Експертът напомни, че руската страна беше част от много съвместни проекти на ЕС и НАТО, но „избра пътя на войната“.
По думите на Шаламанов, дори и Путин да бъде свален от власт, няма шанс в Русия да има управление, на което да се има доверие и което „да гарантира устойчива демокрация, на която да може да бъде протегната ръка, така, както се случи след Втората световна война“.
"Нов План Маршал за Русия е невъзможен в обозримо бъдеще – по-скоро ще има санкции и пълна изолация от свободния свят", категоричен е експертът.
Възможни ли са преговори след като Украйна взе инициативата във войната? Ще стигне ли Москва до използване на ядрени оръжия? Защо Украйна поиска далекобойни оръжия от САЩ? Остава ли рискът с руски провокации на ядрени електроцентрали в Украйна? Реалистично ли е изграждане в България на изнесен център за координирани действия за отбрана, с капацитет и нови технологии, за развитие на сигурността на Черноморския регион? Какви критерии трябва да изпълни нашата страна, за да отговори на изискванията? Продължава ли България да е обект на разузнавателен интерес?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.
преди 2 години Под "свободен свят" нека се разбира "американо подчинен свят". Това е около 40% от всички държави. Русия е член на BRICS. Вероятно това ще е новият хегемон в бъдеще. Сащисаните и техните слуги, ще го д ухат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Германия и тя май ще остане извън "Свободния" свят: .... https://***.cnbc.com/2022/09/16/ukraine-slams-germany-for-failing-to-send-it-weapons.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Някой да изпрати карта на "Свободния свят" :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар