Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) настоява за колективно договаряне на минимална работна заплата (МРЗ) по икономически дейности. Това каза Добрин Иванов, изп. директор на АИКБ, в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria. По думите му има съществен напредък в преговорите със синдикатите за това.
АИКБ отхвърля и трите предложения на Министерството на труда и социалната политика за автоматичен механизъм за определяне на минималната заплата в страната.
Първото предложение на министерството е МРЗ да бъде 50% от средната, второто - да се определя в диапазона между 49% и 51% от средната от министерството, и третото - МРЗ да е 50% от средната в години на икономичекси растеж, а в години на спад да е 45% от средната, но не по-малка от настоящата.
"Не е правилно МРЗ да бъде определяна спрямо средната. Средната работна заплата е функция на МРЗ - когато се повишава минималната, автоматично се повишава и средната. Става едно "перпетуум мобиле" - повишаване на минималната работна заплата води до повишаване на средната работна заплата, което инициира увеличаване на МРЗ", обясни гостът.
Директивата на ЕК, която инициира разговорите за МРЗ, все още е проект, който даже не е минал през целия законодателен процес и е възможно да настъпят промени в крайния текст, напомни Иванов. Според него директивата целѝ насърчаване на социалния диалог и договаряне между социалните партньори за МРЗ, като обвързването ѝ със средната заплата трябва да се приема само като ориентир за преговори.
Формулата на министерството не е справедлива, защото използва средната заплата за предходната година, добави Иванов.
МРЗ трябва да се определят по икономически дейности, защото има над десет сектора, в който МРЗ представлява 80% от средната. Това създава пречки със заетостта, повишаване на квалификацията на работещите, набирането на персонал, каза още събеседникът.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.