Спирането на доставките на природен газ от Русия за България не предизвикаха "апокалиптичната картина, както ни увещаха през април", но трябва да се работи за дългосрочни решения и безпроблемни доставки за летните месеци и запълване на хранилищата. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria коментира Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт.
Той добави, че хранилището в Чирен е пълно на около 31-32%, но ще има нужда от допълнителни количества с оглед изискването на ЕС за 80% и идеята да се помага на държави, които нямат собствени съоръжения за запаси.
„Намалените количества на газ от Русия принуждават редица европейски държави да отварят отново въглищните си централи, за да предпазят населението и икономиките си, макар това да е против насоките на Европейската комисия“, каза той.
Стайков предупреди, че в България са необходими доста стъпки, за да се осигури дългосрочна сигурност, тъй като тя в момента липсва - не само за запълване на Чирен, но и за гарантиране на физическите доставки и някаква предвидимост на цената. „Малко по-висока цена в сравнение с досегашните доставки не би бил такъв проблем за бизнеса, колкото непредвидима цена", уточни гостът.
По думите му тази сигурност ще бъде изключително трудна за постигане в момент на политическа нестабилност в страната. Настоящото "надцакване" при актуализацията на бюджета с обещанията на партиите може да се повтори и да заплаши провеждането на енергийните политики на страната, каза още Стайков.
Целия разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.