„Когато влезеш в еврозоната, започваш да изпълняваш решенията на Европейската централна банка и ако нямаш текстове в собственото си законодателство, които да прехвърлят тази отговорност на ЕЦБ по отношение на паричната политика, то реално няма как да бъдеш в еврозоната. Този проблем е от много години, още от влизането на България в ЕС”, посочи той.
Войнов отбеляза, че Хърватия се е съобразила с тези изисквания и е променила законодателството си. „Ние по една или друга причина отказваме да го направим. Това е много по-тежкият критерий, който трябва да изпълним. Останалите четири критерия са технически, но критерият, свързан със законодателството, зависи изцяло от законодателната и изпълнителната власт“, подчерта той.
Финансистът смята, че една от причините, поради които България не покрива критериите за влизане в еврозоната, е политическа съпротива и политическо нежелание страната ни да се приобщи по-бързо „към този най-елитен клуб в Европа”.
„Хърватия не влиза, защото е изпълнила всички критерии – напротив тя не изпълнява един от тях, но цялата политическа класа и населението са убедени, че трябва да станат член на еврозоната”, заяви Юлиян Войнов.
Според него българската икономика се намира в много добро състояние и се развива много добре – за първото тримесечие ръстът на БВП е 4,5%, износът отбелязва стабилен растеж, износът на електроенергия е рекорден, а безработицата е на изключително ниски нива.
„Заради спрените доставки от Китай много фирми започват да се оглеждат на по-близки разстояния, където да правят поръчки. В това отношение България е в изгодно положение“, коментира Войнов.
Той е убеден, че ако правителството изпълнява програмата и ангажиментите си, които е поело, когато дойде на власт, за намаляване на корупцията и промяна на съдебната система, инвестиционният климат ще се подобри.
Може ли по-слабата икономическа интензивност в света да намали търсенето на петрол и цената му до края на годината да спадне до 70 долара на барел? Защо ще се понижава цената на енергоносителите? Как хърватската икономика успя да покаже ценова стабилност и извършени реформи? Ще покрие ли България критериите за членство в еврозоната до 1 януари 2024 г. може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” вижте тук.