Макар и криптовалутите да губят доста от стойността си през последните месеци, подобни спадове се забелязват при всички активи – индекси, акции на технологични компании и дори при златото. Това коментира Владислав Драмалиев, директор на фондация „Битхоуп“, в ефира на предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„Криптовалутите се държат като технологична акция, а виждаме, че повечето активи не се справят добре. Между биткойн, етер и акциите има осезаема корелация“, коментира гостът. Той даде за пример акциите на Tesla, чиято цена е с 30% надолу, а при Meta вече с 40%. Дори стойността на златото, което се смята за сигурно убежище при криза, е надолу с 10%, посочи Драмалиев.
Според него основният индикатор, който се наблюдава в момента, е инфлацията и най-вече това дали агресивните мерки на централните банки ще окажат ефект върху нея. „Спадът не е напълно предизвикан от Федералния резерв, техните действия са само искра, след която започват ликвидациите“, смята той. „В момента Фед се опитва да разбере доколко може да стисне пазарите преди нещо да се счупи“, посочи Драмалиев.
По отношение на експеримента на Ел Салвадор с въвеждането на биткойна като официална валута гостът отбелязва положителни ефекти въпреки загубите, претърпени от криптовалутата.
„Туристическият сектор в Ел Салвадор се разшири много за последните осем месеца, има 30% увеличение на притока на хора. Досега Ел Салвадор не е била толкова атрактивна дестинация, освен за сърфисти, но сега, заради възприемането на биткойна, много ентусиасти на криптовалутите посещават страната“, посочи той.
Гостът обаче отбелязва, че все още е рано да се прецени дали ефектът от стъпката е бил положителен. „Това е доста иновативно решение, ще отнеме няколко години, докато разберем какъв ще е ефектът. При криптовалутите всички вече са свикнали да очакват спадове, особено в сегашната обстановка, където няма убежище освен кеша“, допълни той.
Драмалиев коментира и предизвикателствата, пред които е изправено правителството на Ел Салвадор, при въвеждането на криптовалутата.
„Едва 55% от населението има достъп до интернет, а по-голямата част все още нямат банкови сметки. Без интернет е много трудно да се борави с биткойн, а местното население изпитва трудности при отварянето и боравенето с криптопортфейли въпреки стимула от 30 долара, даван от правителството при откриването на портфейл. Дори в развитите държави хората изпитват затруднения с тези инструменти, така че Ел Салвадор все още се учи“, коментира Драмалиев.
Наскоро Централната африканска република също реши да последва примера на Ел Салвадор, но Драмалиев е скептичен относно успеха на мярката в страната. „Не са ясни мотивите им, говори се за подобряване на живота на гражданите, но това не е придружено с конкретни действия. Само 10% от населението има интернет, а и самата държава е втората по бедност в света. Тук по-скоро има някаква игра от страна на елита, която не е съвсем ясна“, заяви той. Според него това е по-скоро PR-инициатива и не се възприема сериозно от хора с опит в сферата.
Целия разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.