Депозирането на използвани опаковки в търговските обекти срещу възстановяване на парите за опаковката ще работи много по-добре от сегашната система за рециклиране и разделно събиране на отпадъци и ще помогне за спестяването на средства и за по-чиста околна среда. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Евгения Ташева от екологичното сдружение "За Земята".
Депозитната система за отпадъци под формата на вендинг машини за пластмасови и стъклени опаковки може да бъде въведена в България от следващата година според изявление на министъра на околната среда Борислав Сандов. По думите му са планирани промени в законите за отпадъците, за да отпаднат пречките пред малките фирми, които искат да се включат в сектора на кръговата икономика.
Според Ташева тази идея носи полза на всички участници в процеса.
„Финансовият ангажимент за тази система ще бъде при производителите и търговските обекти. Това означава, че общините само ще спечелят от този процес, защото голямо количество от тези опаковки изтича и не стига до мястото за рециклиране. Много често те попадат в смесения битов отпадък, има и нерагламентирано замърсяване на зелени площи. Общините харчат много средства за почистване на тези площи и за обработване на общите отпадъци. С въвеждането на новата система те ще спестят много пари, които ще могат да се използват за обществено полезни каузи“, обясни гостът.
Според Ташева за да бъде успешна тази система в България е много важно тя да бъде максимално достъпна за потребителите и те да бъдат мотивирани да участват в нея.
Вижте целия коментар във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 2 години Преди 15 години като изпиех десетина бутилки бира, слагах амбалажа в едно торбе и като отида до супермаркета, там имаше каса в която ги редях и ми даваха бележка за касата. Колко съм върнал, да ми приспаднат от сметката. Сега преди две години пак бях взел да пия бира, един път занесох пълна торба стъклени бутилки - в същият магазин - и какво се оказа. Мога да върна бутилка само ако ще купувам нова. Мога да върна толкова бутилки, колкото ще купя. ЕДАДЕ. Ами ако съм имал гости и съм събрал 20? А и да нямам, какво да направя, да си нося по 1-2 бутилки в чантата на работа, за да мога на прибиране да мина да ги сменя срещу пълни ли? Каква пародия, каква подигравка. Но това дори е добре, повечето вериги изобщо не приемат амбалаж. И като бонус, поне половината марки изобщо никъде не се рециклират. Разните вносни и тн. отговор Сигнализирай за неуместен коментар