Държавата подценява нуждата да се подпомага градският и междуградският транспорт, като рискува трайно да се загуби навикът той да се използва от гражданите, което ще има дългосрочни социални и екологични последици. За да се изпревари тенденцията за недостиг на места в детските градини в София, е нужно да се направят още промени в регулаторната рамка, за да се осигури по-лесен достъп на частната инициатива. Това каза Дончо Барбалов, заместник-кмет по направление “Финанси и здравеопазване", в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria. Гостът коментира и новоприетия бюджет на Столична община.
На въпрос дали ще се реализира проектът на Столична община за инсинератор за произвеждане на енергия от битови отпадъци, при положение че министърът на околната среда и водите Борислав Сандов публично призова Столична община да се откаже от него, гостът каза, че общината е "в диалог с министерството и с Европейската комисия".
"Имаме две паралелни обжалвания, които се водят, а от друга страна тече и срокът на отпуснатите средства, които са до 2023 г. Така че започне ли строителството, трябва да се направи всичко възможно да се използват колкото се може повече от европейските средства, за да се избегне тяхното загубване", каза той.
Все още има положителна нагласа, че проектът ще се случи, но до две седмици или месец трябва да се вземе решение дали няма да се наложи пренасочване на средствата към други проекти, каза събеседникът.
Освен за метрото, общината очаква съфинансиране и за строителството на детски градини, каза още гостът. По думите му с помощта на районните кметове обемът на готовите обекти за строителство значително надвишава обема на средствата, с които общинският бюджет разполага.
В плана тази година е планирано изграждането на 20 детски градини, като има готовност за още 17, ако има финансиране, заяви Барбалов.
Целия разговор вижте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.