„Не може безкрайно да се продължават военните действия. И двете страни търсят да отворят прозорци към разрешаване. Но още не сме на финала. Трябва да се водят преговори като алтернатива на ракетите и разрушенията“, е мнението на преподавателя в Департамента по политически науки на НБУ. Тя е категорична, че дори Москва да спечели войната, още по-трудно ще спечели мира.
Проф. Анна Кръстева е убедена, че целите, плановете и амбициите на Путин далеч надхвърлят Украйна. Според нея те са на три нива. „Първата цел е Украйна, втората е регионална, а третата – глобална“, посочи политологът.
„Украйна е част от регионален сценарий на създаване на геополитическа ограда, много по-широка от самата Украйна, която също е голяма страна", каза Кръстева. „Глобалният сценарий на Путин е да пренапише световния ред. В новия световен ред, от една страна, иска да бъде силният полюс на Русия и Китай срещу САЩ и Запада; иска да изгради геополитическа ограда, която да тръгне от Беларус, да преминава през Донбас, включва вече Крим, и продължава дори до Транснистрия (бел.ред. Приднестровие или Приднестровска молдовска република)“, заяви Кръстева.
Тя напомни, че Транснистрия е част от Молдова – "откъснати парчета територии, в които да се запазва руското влияние". По думите ѝ тя не е призната от никого, но в този регионален сценарий ключова роля има пристанището Мариупол. Кръстева обясни, че целта е Азовско море да стане вътрешно за Русия – да се премахне или намали достъпът на Украйна до него.
Политологът посочи, че за осъществяването на този сценарий се разчита на военната мощ на Русия и на втората в света икономика - Китай. "Този сценарий се подготвя отпреди войната в Украйна. Знаем, че на 4 февруари се подписа историческо споразумение между Русия и Китай за неограничено партньорство, което китайският лидер определи като "по-силно от съюз", припомни политологът.
"Няма повторение на 50-те години, където големият брат беше Русия. Сега големият икономически брат е Китай. Има го стратегическият интерес, който е огледален отговор на стратегията на САЩ да дефинира Китай като враг номер едно", каза проф. Кръстева.
На какъв етап са преговорите между Москва и Киев? Знаел ли е Китай за намеренията на Русия да нападне Украйна? Търси ли Пекин стратегически съюзник срещу Вашингтон? Започна ли администрацията на Байдън да търси енергийни ресурси дори от Саудитска Арабия и страни със санкции – Венецуела и Иран? Можем ли да очакваме нов петролен шок? Какви сценарии има пред Русия, ако спечели войната – проруски режим с втори Майдан или Грузинско-Осетински сценарий, но в Крим? Има ли оптимистичен сценарий за управлението на Путин? Каква е геополитическата цена на войната?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.