Ще има драстични сривове след отварянето на борсата в Москва следващата седмица, но те щяха да бъдат още по-големи, ако борсата не беше затворена. Движенията на руските активи - в чужбина и в Русия - в момента зависят основно от политически решения, като пазарите до голяма степен вече са ценообразували най-тежките рискове и сценарии от войната.
Това коментира Борис Петров, собственик на FXTrading и финансов анализатор в Admiral Markets, в ефира на предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Русия е подготвила 1 трилион рубли от националния фонд за покупка на руски акции. Със забавянето [на отварянето на борсата] се надяват, че конфликтът в Украйна ще започне да затихва и инвеститорите няма да бъдат толкова уплашени... При всички положения ще видим драстични сривове."
Има сериозна заплаха руските компании да бъдат делистнати от чуждите борси, след като западните власти заявиха подобни намерения, за да прекратят инвестиционния поток към Русия, каза Петров, но добави че все още няма официална информация.
Няма голяма заплаха за руския дълг, който е гарантиран от износа на суровини на страната. При украинския дълг има "огромна несигурност", но страната може да се надява на помощ, особено след заявлението за присъединяване към ЕС, каза Петров.
Пазарите ще реагират положително на всякакви сигнали за успокояване на конфликта като началото на преговорите, но инвеститорите за момента странят от потъналите руски акции заради липсата на сигурност.
"Индивидуалните инвеститори са ограничени чрез посредниците, които не са сигурни дали могат да предложат такава опция - и голяма част от тях не предлагат опция за покупка... Дори и тези, които имат желание, нямат много опции да ги купят."
Професионалните инвеститори се държат на дистанция, защото не знаят дали евентуална сделка няма да ги подложи под ударите на санкциите, добави Петров.
Ограничаването на доставките на руски петрол прави напълно реални цени от 180 долара за барел. Светът в момента няма да как да замени 2.5 млн. барела от руския износ, което се равнява на целия свободен капацитет на ОПЕК.
"Ако няма бърза деескалация на конфликта, тези грандомански звучащи прогнози стават базов сценарий."
Според Петров евентуално връщане на Иран на петролните пазари е от много по-голямо значение, отколкото пускането на нови количества от стратегическите запаси.
Покачването на цените на суровините ще окаже много тежко влияние, особено в по-слабите икономики, и постява под въпрос ръста на световната икономика, добави той.
Целия коментар за ефекта на войната върху пазарите може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.