IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Левон Хампарцумян: Членството ни в еврозоната ще ни защити от негативни влияния

Процесът на присъединяване на България към еврозоната е по-важен от самото техническо присъединяване, твърди банкерът

11:00 | 21.01.22 г. 3
Левон Хампарцумян: Членството ни в еврозоната ще ни защити от негативни влияния

Процесът на присъединяване на България към еврозоната е по-важен от самия факт на присъединяване, защото той е свързан с определени изисквания, а засега се наблюдават сигнали в полза на този процес. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria банкерът Левон Хампарцумян, който е и председател на Българския форум на бизнес лидерите.

"Ние се присъединяваме към еврото, не то към нас. Тези изисквания, свързани с функционирането на държавата, на регулаторите и т.н. ще трябва да бъдат изпълнени по начин, по който да убедим останалите членове, че се присъединява една държава и икономика, която е малка, но изпълнява правилата така, както се очаква", каза Хампарцумян.

Според него колкото по-бързо станем част от клуба на богатите, толкова по-добре, но има неща, които трябва да се свършат, за да се случи това. „За някои от тях говорим открито, за други не, но знаем, че са там и когато те се изпълнят, присъединяването ще бъде само технически факт, който обаче ще ни направи по-предсказуеми и по-устойчиви като икономика, защото ще ни направи част от нещо, което по-голямата част от българите харесват“, подчерта гостът.

"Може да не харесват еврото, но харесват Европейския съюз и европейските стоки. Това да сме част от ЕС и еврозоната би ни защитило от по-дългосрочни негативни влияния на политическата сцена", добави банкерът.

По отношение на ефектите от пандемията Хампарцумян коментира, че един от тях беше, че процеси на икономически дисбаланси и недостатъци в системите за производство и доставка, които не са били много видими, изведнъж се усилиха многократно и се видя, че тази система на световното производство и търговия не е устойчива.

"Световната система не е устойчива, не само на пандемията, но и на събития като блокирането на Суецкия канал за определен период. В резултат на това имаме едно пренареждане на световните вериги за доставка и за производство, създаване на локални хъбове, които да компенсират частично азиатския внос на почти всичко. Тези процеси текат в момента много активно", каза финансистът.

Целия коментар вижте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:38 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

3
rate up comment 7 rate down comment 4
serafima
преди 2 години
Забавно ми е когато химик по професия, арменец по душа и набедил себе си за банкер ти говори с общи думи за еврозоната и колко е ГОТ да сме в нея. В преобладаващата си част последиците за нас ще бъдат много тежки. Както казва един от експертите по темата в страната, ако на запорожец сложиш емблемата на мерцедес, не значи, че ще стане такъв. Но за това трябва да се пише отговорно и задълбочено. Може би ще го направя и в тази медия. И ВЪОБЩЕ не правете паралел с Гърция, ако ни се случи случка вече в еврозоната. Нещата се променят не в наша полза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 7
Mortagon
преди 2 години
Това сериозно ли го казваш, защото не улавям ирония :) Знаеш ли колко кризи имат гърците преди тази? Вервайте ми, еврото при тях няма нищо общо с това, даже напротив ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 3
melon
преди 2 години
Имам спомени от Гърция преди и след еврото. Не се отрази добре на цените. Да не говорим за кризата, в която изпаднаха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още