Частният образователен сектор в България няма равнопоставен достъп до европейските оперативни програми, какъвто има държавният. Въпреки това към момента Българска асоциация на частните училища (БАЧУ) води разговори с Изпълнителна агенция Одит на средствата от Европейския Съюз, за да може и частните училища и детски градини да са наравно с останалите образователни институции. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Радка Карагьозова, секретар на Управителния съвет на асоциацията.
Тя посочи още, че в развитието на частните училища през последните 25 години степента на дискриминираност намалява, но тя все още е факт, който спъва прогреса на частното образование в България.
“Националните програми за образование са важен стълб за финансиране, но те са линия и за стратегическо развитие на образователната система в България. Ние сме допуснати само до част от тях, но са необходими законодателни промени, за да се включим в останалите”, коментира гостът.
Карагьозова определи изолирането на частния сектор от Плана за възстановяване и устойчивост като недалновиден, а не като несправедлив, защото частните училища и детски градини са много силен двигател на иновациите в образователната система. „Тяхното игнориране спира развитието на образователните институции в България“, категорична е тя, но призна, че през последните години организацията е постигнала ценен диалогичен режим с Министерството на образованието и социалните партньори.
Целия разговор можете да чуете във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 3 години Не виждам @КОЙ и как може да пречи на частниците до достъп до ЕС програмите?.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години НЕ трябва да има частно образование... не е редно да подлагаме децата на сегрегация! отговор Сигнализирай за неуместен коментар