IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

П. Райков: За централните банки работните места са по-голям проблем от инфлацията

Според Райков Фед си запазва позиции, за да противодейства на евентуална четвърта вълна на коронавируса в САЩ

09:07 | 31.08.21 г.
П. Райков: За централните банки работните места са по-голям проблем от инфлацията

Инвеститорите и централните банки са по-притеснени от липсата на работни места, отколкото от ръста на инфлацията. Това заяви Преслав Райков, финансов анализатор, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

Според Райков Фед си запазва позиции, за да противодейства на евентуална четвърта вълна на коронавируса в САЩ.

"Икономиката в САЩ върви изключително добре през последните шест месеца - безработицата е на 5,4%, инфлацията е малко над политиката от 2%. Пауъл даде да се разбере, че основна водеща линия ще играе безработицата и пазарът на труда, а не толкова инфлацията. Обясни подробно, че инфлацията ще бъде преходна - заради нарушения във веригата на доставки и промяна в потребителския модел", посочи Райков.

В момента се наблюдава ръст на инфлацията в сектора на стоките и малка промяна при услугите - което е различно от последните 25 години. Причината е промяната в потреблението, смята той.

Пазарите реагираха изключително добре на успокоенията от Джаксън Хол и затвориха на рекордни ръстове за август, като за година отбелязват покачване от 20-22%. "Пазарът се страхува от повишение на лихвите", коментира той.

Не се наблюдава прехвърляне на активи към златото, което щеше да се отрази на цената.

"Обезценката на валутите би спомогнало да се поддържа икономическия цикъл и дългът да може да се изплаща. Този дълг не може да се изтегли от пазара. Системата трябва да продължи да работи или чрез обезценка на валутите, или чрез промяна на модела, както започна да се случва с инфлационния модел", смята той. И инвеститорите, и централните банкери казват, че се съсредоточават върху пазара на труда и не се притесняват толкова от инфлацията, добави Райков.

"Инвеститорите се надяваха Дж. Пауъл да даде ясен знак кога ще започне изтеглянето на подкрепа от пазара. По-скоро беше дадено едно успокоение, че това няма да се случи толкова скоро и толкова бързо", посочи гостът.

Ако спирането на покупки на облигации започне през октомври, пазарът ще направи корекция от 5-10%, прогнозира Райков.

"Пауъл искаше много точно да направи разграничението, че изтеглянето на подкрепата и свиването на баланса на Фед не е свързано с евентуалното повишение на лихвите - това породи основния хаос на пазара през 2013 г.", посочи той. Фед казва на всяка своя среща, че няма връзка между двете, напомни Райков.

Може да станем свидетели на "състезание към дъното", каза Райков и цитира изследване на UBS как банките в САЩ се опитват всячески да прехвърлят ликвидността, осигурена от Фед, на пазарите. Може да видим как "всеки сваля кредитните изисквания и в един момент ще имаме отпускане на кредити почти без условия", каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още