Еколози протестираха срещу готвени промени в Наредбата за ползването на повърхностните води, по силата на които ще отпадне изискванията водни централи да представят възмездно право за строеж на речните корита. От Асоциацията "Хидроенергетика" коментираха, че искането за представяне на право за строеж застрашава работата на водни централи, чиято експлоатация е започнала без изискването за право за строеж да бъде в сила.
Според инж. Димитър Куманов от риболовно сдружение "Балканка" обаче промяната в наредбата ще премахне възможността за ред и контрол на работата на водните централи. Пред Bloomberg TV Bulgaria той поясни, че от 2003 година в експлоатация са въведени в експлоатация около 180 ВЕЦ, като само 3 от тях иматиздадено възмездно право на строеж.
Законът за устройството на териториите (ЗУТ) постановява , че инвеститорите трябва да внесат документи за собственост или учредено право на строеж. Без тези документи разрешенията, издавани от главните архитекти на общините, са незаконни. Еколозите обаче не могат да обжалват тези решения, защото по закон не са заинтересовани лица. Единствено право да жалят имат собствениците на съседните имоти.
Куманов уточни още, че Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) също са издали разрешение за експлоатация без тези документи, което е в нарушение на правилата.
"Тези ВЕЦ-ове, които са построени в публична държавна собственост без учредено право на строеж, са незаконни", допълни още той.
Издаването на подобни разрешения отнема около година, защото Министерският съвет се произнася по тези искания, разказа екологът и допълни още, че служебният кабинет и по-точно министърът на околната среда и водите Асен Личев се опитват да премахнат възможността за слагане на ред в тази сфера.
Водните централи нарушават речната система, обясни още Куманов. "Деривационните водни централи пресушават реките. Русловите централи, на които турбините в са в самия бараж, задържат водата и повишават температурата ѝ, развиват се водорасли - процесът се нарича еутрификация - изчезва кислородът", коментира екологът.
При замърсени води, каквито например са на р. Искър - става "едно отровно блато", допълни още той.
Какво разказа още Димитър Куманов по казуса можете да видите в сайта на Bloomberg TV Bulgaria