Той настоява да има законови промени, които да сложат в ред животновъдството в България.
Караколев разказа за предложените мерки за преустановяване на нечестните практики в сектора, включително изсветляване на данните, които всеки животновъд е публикувал; наемането само на пасища в близост до съответната община; налагането на санкции за длъжностните лица, които не изпълняват закона.
“Размерът на субсидия за декар на пасище е от 30 до 50 лева за едно животно”, обясни Караколев.
По негови думи причините за намаляващия брой на отглежданите у нас овце са комплексни, а сред тях са демографският фактор и неправилната държавна политика.
“Държавната политика спрямо сектора е безцелна от 20 години... Получават се феодали по места, които задушават абсолютно всичко покрай тях”, коментира председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
Като един от най-големите проблеми за животновъдите в България Караколев изтъкна липсата на достъп до ликвиден ресурс за изпълняване на инвестиции и за модернизиране на стопанствата.
“70% от фермите у нас нямат никаква механизация. Достъпът им до финансов ресурс е ограничен. Ако нямаме политика, конкретно насочена и към този сектор и тя да е работеща, ние го обричаме на гибел”, предупреди той.
Председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация настоява в селскостопанската политика да се посочи какъв е националният ни интерес - какво да произвеждаме, къде да го произвеждаме, какво да продаваме, къде да го продаваме.
„Когато ние си поставим национални цели и приоритети, тогава ще можем да следим как се изпълняват те”, посочи още Караколев.
Как се разпределят европейските субсидии за пасищата? С какви проблеми се сблъскват овцевъдите? Защо намаляват земеделските стопанства в България?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Бизнес старт” гледайте тук.
преди 3 години хахахаха, виртуални пари и жени може .... виртуални овце не може ! ай сиктир веее отговор Сигнализирай за неуместен коментар