Той обясни, че въвеждането на дигитални валути ще позволи изпълнението на трансакции между две държави, заобикаляйки долара. Вълков даде за пример Китай и Иран като страни, които могат да се възползват от подобна опция, тъй като така ще избегнат всички санкции. Финансистът посочи, че Русия също участва много сериозно в опитите за намаляване на значението на долара.
“Ключов момент, който ще определи бъдещето на дигиталните валути, е, че при биткойн например имаме пълна анонимност на трансакциите, докато при цифровите валути е точно обратното - издателят по всяко време и винаги ще знае кой какво има и за какво е похарчил своите пари”, поясни банкерът.
По думите Петко Вълков Китай неслучайно е първата държава, която тръгва по този път. Според него обаче примерът на страната няма да е показателен за целия свят.
“Разплащанията с дигитални валути ще са още по-бързи, трансакционните разходи още по-ниски. Получателят обаче трябва да предоставя информацията на трети страни. Предстои да се види дали обществото е готово да приеме това”, коментира експертът и уточни, че новите цифрови валути са програмируеми. - Те ще могат да бъдат с краен срок, да се харчат само за определени неща.”
Финансистът потвърди, че цената на дигиталните пари ще е равна на цената на обикновените пари.
Експертът коментира и листването на Coinbase в Nasdaq, което повиши цената на биткойн до рекорд. Той отбеляза, че целта на листването е налагането на биткойн и въобще на цифровите валути в обществото. Според него обаче целта крие и своите рискове, включително, че приложението на биткойн не е свързано с тази борса.
“Листването е залог за бъдещето на криптоактивите, но този залог не е безрисков”, смята началникът на Управление „Трежъри“ в Българска банка за развитие.
Експертът очаква, че „вероятно на частните компании ще се позволи да имат свои токени, които ще се разменят срещу валута и ще се използват за плащане на определени услуги в семейството на издателя“.
Защо цифровият юан притесни САЩ? Ще бъдат ли мотивирани потребителите да харчат повече с дигиталните пари? Как ще отразят цифровите валути на финансовата система? Защо дигиталните пари се представят като противодействие на криптовалутите? Предстои ли еуфория в инвестирането в криптовалути? Кога ще има повишение на лихвите? Ще насърчи ли Фед проинфлационните очаквания?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Светът е бизнес” гледайте тук.
преди 3 години А между другото САЩ и Китай са "врагове" на Турция, но Ердогана отново показва,че не е в час с пазарите и бизнеса и се опитва да забрани криптото което в момента е само изгодно за него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Напълно си прав. То и в момента има дигитален долар , евро, лев, юан. Достатъчно е да си ползваш кредитната карта :) Едни числа се местят от едно място на друго. Въпросът е ,че на когото е валутата може да си печата колкото си иска числа дали са долари или юани или дори еверо е без значение. Авторът явно не е разбрал какво е криптото и какво означава една валута да не бъда контролирана от никого и да не може да бъде печатана от никого. Между другото такава валута е точно биткойна и в момента е изгодно и за САЩ и за Китай да има точно такава валута която не е контролирана от нито една от тези държави. Тоест САЩ няма как да навредят с биткойн като си го печатат както правят с доларите. САЩ от друга страна по същия начин им е изгодно защото Китай няма как да поддържа евтин биткойн както го прави с юана :)Който разбрал разбрал :П отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Нищо друго не е заплаха на долара освен политиката на ФЕД. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Абсолютни глупости.Първо този явно не прави разлика между дигитални пари и крипто.Дигиталния юан НЕ Е крипто, а просто юан, с който се плаща по дигитален път. Държавно регулиран и в случая - манипулиран.Та тоя, дето ще плаща в юани, пак ще го направи. Това, че е дигитален, няма никакво значение.От друга страна дерегулирано крипто никога няма да се ползва нито за разплащане между държави, нито между легалния бизнес.Или господинът си мисли, че Иран ще плаща на Китай в етериум (примерно)?! Хаха.Непознаване на материята и основни фундаментални въпроси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар