Hack TUES е първият и единствен по рода си хакатон* в България, организиран от ученици за ученици. Тази година събитието се проведе изцяло онлайн, а темата му е екология - замърсяването на въздуха и вредните емисии, опазването на водите, почвата, растителния и животинския свят. Това обясни в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Гергана Узунова, отговорник комуникации на Hack TUES.
Първото място грабват ученици от XII клас, които разработват мобилно приложение. Повече за него разказа Самуил Георгиев, който е част от отбора победител.
„Нашето приложение помага на велосипедистите да намират по-подходящи маршрути, за да стигнат от точка А до точка Б на база на оценките, които са дали други колоездачи преди тях. Това им помага да избягват неподходящи маршрути с високи нива на замърсяване на въздуха“, поясни Георгиев.
„Смятаме, че с това приложение може да мотивираме хората да се ориентират към друг тип придвижване и бихме намалили ежедневната употреба на автомобили, което от своя страна би помогнало да се намалят съответно и вредните емисии“, добави той.
Узунова допълва, че всички участници в събитието са разполагали само с два дни, за да подготвят и завършат проектите си.
„Второто място отиде за отбор от XI клас, който разработва чат бот, чрез който хора, които имат интерес в областта на екологията, могат да общуват и да обменят опит“, коментира тя.
Третото място отново е за ученици от XI клас, които създават робот с камера. Когато той види боклук пред себе си, го събира и след това го изхвърля на правилното място.
Хакатонът дава възможност на учениците да усъвършенстват уменията си по програмиране, работа в екип и презентация на готовия проект. По време на събитието те се срещат с ментори от реалния IT бизнес, като понякога тези познанства прерастват в предложения за практика и стаж.
Целия разговор вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
*Tехнологично събитие за разработване на софтуерни проекти, свързани с технологиите, познато още като хак ден, хак фест или код фест.