За да бъдат подпомогнати местните текстилни производители, трябва да се възлагат повече държавни поръчки за облеклото на държавни служители, армия и други органи на български производители. Да се премахне практиката да се осребряват фактури, а да се въведе практика фирмените облекла да се купуват от български производители и също така да се ограничи нелегалният внос от Китай и Турция“. Това заяви Володя Стоянов, член на управителния и председателския съвет на Българска асоциация за текстил и кожи (БАТОК), в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Гостът посочи, че още в началото на пандемията през март и април клиентите от Западна Европа са съкратили с около 30% поръчките си, планирани за след април. „Необходимо беше всички предприятия в нашата индустрия в много кратки темпове да се преориентират към производство на специфични изделия, които бяха нужни при протичането на пандемията. Това ни даде възможност да запазим работните места. Имаше известен период на стабилизация след юни, но пандемията продължава да дава своето отражение върху цялостното производство на облекла в България“, коментира той.
„Пандемията се отрази много тежко на производителите на връхни облекла. Множество компании от бранша вече се преориентират към по-лек тип облекла като пижами, нощници и анцузи“, каза Стоянов.
Той посочи, че са били обсъдени мерки за подпомагане на бранша преди година на среща с вицепремиера Томислав Дончев, но с идването на коронавируса мерките не са реализирани.
На 25 февруари ще бъде проведена Национална конференция на тема перспективи пред бранша, произвеждащ облекло и текстил, на която участие ще вземат както държавни институции, така и представители на бранша и общественици. На срещата ще бъдат обсъдени мерки за привличане на вниманието на българските потребители, каза още гостът.
Целия разговор вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.