„Нашият принос в самолетостроенето е, че пресмятаме конкретни височини на полета и къде ще се лети в атмосферата“, разкри част от проекта председателят на Авиационно-космически форум и потвърди, че при научните разработки в България се разчита предимно на „собствени сили“.
Веселинов поясни, че екипът прави теоретичните изследвания. „Нашата цел е да стигнем до макет и вече трябва да се работи в кооперация с други страни за изграждане на реалния апарат“, посочи ученият.
Той заяви, че финансирането за научни изследвания в България не е достатъчно и „бизнесът не се включва достатъчно активно в тях“.
„При нас и бизнесът се мъчи и университетите се мъчат“, коментира Веселинов как в някои страни гиганти в автомобилната промишленост като Rolls-Royce финансират научни проекти.
По тази причина той и негови колеги са решили да направят планетариум в София като частна инициатива и с приходите от него да финансират научната си разработка.
„Пандемията обаче много забавя доставките и процесите и затова се надяваме планетариумът да е готов между май и септември“, коментира Веселинов.
Той подчерта, че фокусът в науката се измества към пандемията.
„България е сложно място за наука“, посочи Веселинов.
Защо мисия с полет до Марс засега се отлага? Как се събира екип за космически разработки?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.