Ако поне 2% от данък общ доход остават в общините, ще бъдат решени проблеми като демографска криза, безработица и бедност. Около това становище се обединиха Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика, и Димитър Томов, основател и изпълнителен директор на DesignFirst, в предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria.
"Държавата взема от всеки доход 10% и после решава колко от това да върне към общината чрез субсидия", обясни Томов. Той посочи, че инициативата "2% в твоята община" е дело на Института за пазарна икономика, а самият той припознава ползите от нея.
По думите на Ганев подобна мярка ще предостави около 800 милиона лева допълнително за общинските бюджети.
И двамата гости се обединиха около мнението, че с тези средства общините ще имат възможността да решават проблемите по места.
„За мен е логично парите, които ние изработваме, след като бъдат обложени, да остават близко до нас, защото централната власт няма как да е запозната с нашите проблеми на местно ниво“, допълни още Томов.
Според него чрез подобна политика може да се намали значително нивото на безработица, а общините ще имат възможността да привличат млади кадри най-вече в здравеопазването, което в последните няколко години е изправено пред сериозни трудности.
Двамата гости бяха категорични, че предложението за преотстъпване на 2% от общия доход е актуална тема от години и допълниха, че не очакват да бъде намерено решение през следващата година.
Целия разговор вижте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да видите тук.
преди 4 години Както и градовете. Всички само на европомощи/друго име - еврофондове/ се надяват. Малките улици въобще не се поддържат, даже и в София. А би трябвало данъците и приходите на общините така да са направени, че цялата инфраструктура на общината да се поддържа и обновява своевременно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А и данък имоти защо просто не се направи по-нормален? Като се разшири да действа и върху всички недвижими имоти - и за земеделските земи и горите, ливадите. Така, че всички населени места да имат достатъчно средства. Освен това данъчната оценка трябва да е по-близка до пазарната цена на имота.. и да се изчислява всяка година.В момента селата са пред разпад, защото въпреки, че имат хиляди декари земи в землищата си, не получават нищо от тях - като резултат, имаме неасфалтирани улици, неподдържани улици и единствено само тия общини абонирани за еврофондове - само те горе долу са добре, докато печелят евфрофонд/помощ след еврофонд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Ако поне 2% от данък общ доход остават в общините, ще бъдат решени проблеми като демографска криза, безработица и бедност." Като поставят този основателен въпрос, двамата автори ТРЯБВА да знаят и може би знаят за развитието на политиката на финансова децентрализация в страната. Колко години вече се обявява от партии, когато флиртуват за власт? Защо де факто не се осъществява? ТАМ е ВЪПРОСЪТ! ГЕРБ управлява вече 11 години и НИЩО от това не се случва. Това, което казват в този материал двамата, НИКОЙ НЕ ГО ОСПОРВА И СЕ ЗНАЕ. Ако им стиска, да развият темата.Защото Падишахът предпочита като шофьор на държавната джипка (което не е разрешено на длъжностно лице в управлението) да раздава през прозореца пари ТАМ и КОЛКОТО ТОЙ РЕШИ. Очаква да му благодарят, да му целуват ръка и викат АФЕРИМ! Помните ли скорошния подработен от него клип сред хора от селата? Той: "Имате ли баби и дядовци? Получиха ли 50 лева? Е, доволни ли са?" Те се усмихват притеснено и казват, че са доволни. ОСТАВКА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар