IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Калфин: Зелената сделка ще повиши конкурентоспособността на България

Зеленият дълг е с инвестиционен клас ААА и това е предпоставка облигациите да влязат в резервите на банките и пенсионните фондове, посочи бившият вицепремиер

17:27 | 05.10.20 г. 5
Калфин: Зелената сделка ще повиши конкурентоспособността на България

По думите му „зелената сделка“ и предстоящите емисии на зелен дълг дават на България много нови и благоприятни възможности за повишаване на нейната конкурентоспособност.

Според условията на споразумението в рамките на ЕС за изваждане на региона от кризата, причинена от коронавируса, Европейската комисия трябва да стимулира зеления преход, което предполага, че 30% от съвместния дълг ще бъде емитиран под формата на зелени облигации.

„Пазарът на зелен дълг не е нов, като такива практики се забелязват от десет години насам, но в последно време търговията с устойчиво финансиране расте много бързо, като през миналата година пазарът възлиза на 263 милиарда евро“, посочи  Калфин.

Цените и доходността на зелените облигации се доближават до тези на конвенционалния държавен дълг, но плюсът на този инструмент е посоченият ангажимент за провеждане на зелена политика.

„Интересът към устойчивото финансиране зависи от риска, като в същото време е важно да не бъдат примамвани инвеститорите от проекти, който звучат много добре, но парите, събрани от тях да бъдат изразходвани за други инициативи. По тази причина и работна група в рамките на ЕК предложи стандарти за емисиите. Предложените проекти трябва да отговарят на общата рамка на „зеления договор“, приходите от тях да бъдат инвестирани в трансформация на климата, проектите трябва да имат възможност да генерират обратно ресурс и всички дейности трябва да бъдат извършвани в условията на абсолютна прозрачност, гласят критериите на стандарта", заяви Калфин.

По думите му това, че в случая ЕС - емитента на зеления дълг, а именно Европейската комисия, е от най-висок инвестиционен клас – ААА, е добра предпоставка облигациите да влязат както в резервите на банките, така и в тези на пенсионните фондове.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:00 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
ing5rov
преди 4 години
у лево *** , с неясна сексуална ориентация ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 7
zelka007
преди 4 години
ти кат ги разбираш инженерните нАуки , що не запретна ръкави и да ги проектираш и построиш и да го подариш на българите , да те споменаваме с добро ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 3
ing5rov
преди 4 години
като " мераклийте" , дето яхнаха "Мариците" ли ... голема далавера имаме от тях , да знаЙш ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 5
zelka007
преди 4 години
занърсителя с въглеродни емисии ще плаща за тях . плащането се отразява в цената на продуктите/услугите му . повече устойчиви решения = по-ниска цена от конкуренцията , която няма такива решения ... простичко е ... :)))директен пример , в БГ имаме около 200 геотермални находища с температура около 100 градуса на сравнително малка дълбочина , до около 1500м . не е много но достатъчно за разработката на бинарни геотермални системи . една такава малка система в порядъка на 5-25МВт струва да се пусне около ?40млн. . какво може да направи държавата ни с парите от зелената сделка ?! ами може да проучи всички тези находища с подходящи сондажи , да предостави лицензи на търг на заинтересовани страни , да изгради законодателство по темата с подходящи клаузи за да не се замърсяват водите , може да подпомогне мераклийте за такива централи със схеми за доплащане от пазарната цена на токът за определен период 5-10-15 години , за да си изплатят инвестицията мераклийте и да оперират спокойно на пазарът у нас . експлотационният срок на такива съоръжения е около 80-100 години , могат да се изплатят за 15-20 години и след това да поддържат една нормална пазарна цена за базова енергия ... много може да се направи ... около нас всички го правят , но ние не ... ние си имаме въглищни централи ... същото може да се направи и сферата на вятъра и слънцето ... желание да има ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 1
evlogi
преди 4 години
Всички повтарят като папагали как зелените инвестиции и Зелената сделка щели да повишат конкурентноспособността на ЕС и в частност в този случай на България, пък тъй досега не прочетох някой точно и конкретно да обясни и да даде примери като как точно ще се повиши тази конкурентноспобност .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още