"Наблюдава се процес на спад на раждаемостта, включително сред страни с традиционно висока раждаемост, като Косово, Албания, Турция. Наблюдават се и процеси на интензивна миграция за намиране на по-добра работа", коментира тя.
Според нея в България доскоро раждаемостта е била на много ниско ниво, но последните тенденции регистрират 1,6 коефициент на плодовист.
Димитрова направи паралел със страни като Гърция и Хърватия, където раждаемостта е по-ниска от тази в България.
"Същевременно има различия в остаряването и смъртността на населението", поясни експертът.
Придобиването на гражданство, по думите на доц. Димитрова, е по-малкият проблем в случая. От нейните дума става ясно, че често пъти демографските въпроси се политизират в страни със социални и етнически различия.
"Младите хора предпочитат да изграждат семейства и да работят в други страни извън региона – това се отразява върху всички сфери на обществото", посочи ученият от БАН.
Елица Димитрова застана зад тезата, че населението ни ще продължи да намалява, а темповете зависят от политиките и ефективността за справяне с демографските спънки.
"Живеем в бързопроменящ се свят. Прогнозите подлежат на ревизия. Всичко зависи от това какви са дефицитите на пазара на труда, квотите за работници с чуждестранен произход, както и от политиките за адаптиране на мигрантите. Икономическата миграция почива на принципа на разликата в икономическите условия между приемащите и изпращащите страни", уточни експертът.
Целия разговор вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" вижте тук.
преди 4 години Че е обратима, обратима е. Само етноса ще се смени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар