"Китайският президент Си Дзинпин каза, че Китай ще продължи по пътя на глобализацията, включително в капиталов план и външната търговия, и ще се стреми да не се получи разединение между САЩ и Китай, а дори запазване на връзките между тях".
Освен това ще има и стремежи вътрешнокитайският пазар да се превърне в локомотив на китайската икономика, стана ясно още от разговора.
"До избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ концепцията за Кимерика се приемаше за нещо, благоприятно и за двете страни, но той показа,че зад тази формула Китай се превръща в глобална сила на фона на отслабване на САЩ", смята гостът
Преподавателят взе отношение по темата за технологичната война. Проф. Стефанов посочи, че петте най-високотехнологични компании на САЩ имат свои производствени бази в Китай. "Китай е най-големият износител на редки метали, без които високите технологии не могат. В този ред на мисли се получава двойствена зависимост – от една страна, производствена, а от друга – суровинна. Едно разединение ще бъде удар, и то върху американските компании", подчерта той.
Стефанов отбеляза и факта, че карантината около коронавируса нанесе силен удар на търговските превози с морски транспорт, а един заместител на тях е железопътният превоз между Китай и Европа, Новият път на коприната.
По темата за китайско-руските отношения гостът обясни, че Русия продължава стратегическото партньорство с Китай, без двете държави да преминават към съюзнически отношения. "Най-малко си партнират в геополитически план, а най-вече - във военнотехническата област и доставките на газ", поясни той.
Целия разговор с Нако Стефанов вижте във видеото.
Още новини четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
преди 4 години този е единствения анализатор който го викат от дъжд на вятър в тоя сайт и има нещо в главата си за разлика от останалата аналнализаторскa паcминa .... За Валентин Вацев явно има забрана, защото той не е политкоректен .... :)) иначе човека си е направо национална реликва ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар