Наредбата за изискванията за дейността на здравните медиатори ще помогне за утвърждаването тази длъжност. Досега регламент нямаше, само длъжностна характеристика и форма на професионално обучение. За назначенията нямаше конкретни изисквания, което водеше до липса на устойчивост и ефективност. Това обясни в ефира на Bloomberg TV Bulgaria проф. Ивайло Търнев, член на УС на Националната мрежа на здравните медиатори.
"Здравните медиатори минават през обучение, имат социален опит и посредничат между общността, здравните и социални служби. Те съдействат за изпълнението на профилактичните програми. Подпомагат хората при освидетелстване, както и при снабдяване с определени документи", добави гостът.
Търнев посочи, че много кметове не са спазвали изискванията за подбор на здравни медиатори и не са организирали прозрачни комисии за избора им.
Той подчерта, че според новата наредба трябва да бъде обявен конкурс със заповед на кмета на съответната общината, да се избере комисия и по ефективен начин да се подберат хора за обучение. След това те се изпращат във Факултета по обществено здраве при Медицинския университет в София, полагат изпит и накрая получават сертификат.
Министерство на здравеопазването създаде възможност за допълнително материално стимулиране за здравните медиатори на първа линия в борбата с пандемията, но стандартно те получават минималната работна заплата, стана ясно още от думите на госта.
Проф. Търнев изтъкна колко е важно здравните навици и култура да се изграждат още в детска възраст и това да бъде подпомагано от медийните канали.
Като недостатък на наредбата той определи факта, че около 50% от дейността на медиаторите е чисто социална, което не е регламентирано.
Вижте целия разговор на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.