Тя посочи, че Еманюел Макрон и Доналд Тръмп се опитват да рестартират сътрудничеството с Русия, допълвайки, че не е оптимист за този изход, а от друга страна стои Европейският съюз, където пет парламентарни групи на различни позиции се обединиха за подписване на декларация за Беларус и са на мнение, че страната трябва да реши сама бъдещия път на развитието си без външна намеса.
"Беларус не е Украйна. Нямаме онзи антирусизъм, какъвто се наблюдава в Украйна, но той лесно може да са внедри, ако Русия се намеси грубо и по военен път", смята проф. Дронзина.
За кандидата за президент Светлана Тихановска преподавателят коментира, че тя е по-скоро символ, отколкото политически лидер.
"В Беларус се създават координационни съвети, които имат намерение да формират пространство за обществен диалог", съобщи политологът и изтъкна, че според извадки от социологически агенции, за чиято достоверност не претендира напълно, около и над 90% от населението и на Беларус, и на Русия е склонно към образуването на една държава, въпреки че "това би било нарушаване на статуквото".
Що се отнася до паралел между Беларус и Казахстан Татяна Дронзина посочи, че такъв не е е подходящ, тъй като там контролираното предаване на властта се случва между единомислещи.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" вижте тук.