Сегашните времена са безпрецедентни и това накара централните банки да увеличат паричното предлагане. Това не доведе до инфлация, така че ходът на централни банкери сработи. Но дългосрочният ефект от всичко това е спорен.
Това мнение изказа в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Никола Янков, управляващ партньор и председател на Съвета на директорите в Expat Capital.
Той посочи разликата между политиките на Федералния резерв и Европейската централна банка - Фед подкрепя корпорациите в САЩ, а голяма част от парите от ЕЦБ отиват за запушване на фискалните дупки на някои европейски държави.
“Урокът от 2008 г. е научен. Акцентът сега е да се запази здравето на банковата система, за да няма трус в икономиката”, Янков.
Според него е спорно доколко бързите пари са полезни за икономиката в дългосрочен план.
“Банките не могат да направят печалби, защото нямат нужните маржове заради ниските лихви. Здравето на финансовата индустрия е застрашено в дългосрочен план. Ефектът от подобно действие не е изследвано дори и академично. Според мен това по-скоро трябва да се прекрати като политика”, обясни гостът
Целия разговор вижте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.