Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) трябва да спре да отстъпва, защото това стимулира шистовите производители на САЩ. В един момент пазарен дял може да стане по-ценен от самата цена на петрола. Този момент наближава, заяви Борис Петров, анализатор в Admiral Markets, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
"В последните срещи на ОПЕК наблюдавахме тенденция Русия да се отклонява от другите членове. Тя отказа да свива собствения си пазарен дял в полза на шистовите производители в САЩ. Тук ясно виждаме геополитическите интереси на петролния пазар", каза Петров.
"Определено Русия не е съгласна на никакви отстъпки. Саудитска Арабия пък държи да стабилизира цените на петрола. Има разминавания в целите на двата лагера", посочи гостът.
Петров добави и че ОПЕК често е раздирана от противоречия, особено между Саудитска Арабия и Иран.
"Ако ситуацията с коронавируса продължава и ОПЕК не реагира по никакъв начин, цени на петрола в диапазона 27-30 долара за барел ще започнат да изглеждат близо", прогнозира експертът.
"Големият проблем на пазара на петрол определено стана търсенето", изтъкна той.
Пазарът на злато е доста динамичен в последните месеци, каза Борис Петров и подчерта, че 7-годишните върхове едва удържат.
Видео с целия разговор гледайте по-късно на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 4 години Интересно ми е, кс би изглеждало едно настъпление на ОРЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ОПЕК трябва да спре да съществува и цената да стане определена от пазара. Манипулаторите на пазара следва да бъдат санкционирани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години За първите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аз не разбрах анализатора Петров защо се притеснява ако ценита на петрола паднат до 30 долара? За България, която купува суровини е идеално. Петров за кой се притеснява за Алах Акбаровците или за руснаците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Поне аз не виждам пряка връзка между корона вирусът и петрола. През януари и февруари Китай е внесъл с 5.5% повече нефт, отколкото за същия период през миналата година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар