По думите му до ден днешен в неговата високотехнологична оранжерия не са пръскали с пестициди. В нея климатът се управлява със сензори и компютри, направена е затворена екосистема, в която се контролира и напояването.
“Консумацията на вода е сведена до минимум в оранжерията”, посочи експертът. – Всеки един литър, с който напояваме растенията, се улавя, пречиства и отново се подава към тях. В конвенционалното производство останалото количество отива в подпочвените води. Ние отпадни води нямаме."
От статистиката е ясно, че 10% от парниковите газове се генерират от земеделието.
"Въглероден двуокис е проблемът тук. В оранжерията всички изпарения от газовия котел се улавят и пречистват, и след това се инжектират през тръби - те са полезни за растенията и тяхната фотосинтеза", коментира Тотев.
Според производителя крайният потребител вече се образова кое е хубава храна.
Антон Тотев информира, че неговата оранжерия работи от две години, а инвестицията и последващите разходи са около 2 млн. евро. Той обясни, че е завършил "Управление на предприятието" в Швейцария, върнал се е, за да помага за семейния бизнес – отглеждане на ябълки и череши.
"Тъй като бизнесът ни беше в Сандански, а ние бяхме в София, имаше нужда от по-добро управление. Намерих своя път доста бързо", каза главният оперативен директор на "Мелиса Фрукт".
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.