"Това показва един растеж на амбициите на основателите на такива компании", обясни той и напомни, че естественият ход на финтех индустрията започна с една компания, която предлагаше разплащания, като PayPal, и стигна до там че 2019 г. – Facebook предложи една универсална крипптовалута, която едва ли не да постави нова монетарна система."
Според Чуклев над 80% от тези инвестиции са в компании, които са базирани в САЩ или Китай, като двете суперсили доминират и този пазар.
“Европа изостава, като по думите му тя до ден-днешен остава икономика на малкия и среден бизнес. 1,5 млрд. паунда са инвестициите на годишна база в сектора във Великобритания, посочи анализаторът.
За България експертът коментира, че страната е №1 по брой финтех компании в Югоизточна Европа.
"От друга страна имаме български компании, които вече тръгват към експанзия навън", даде пример той и прогнозира през следващите десет години все повече компании, които не са в сферата на финансовите услуги, ще ги предлагат.
"Google ще предлага финансови услуги, Apple ще предлага кредитна карта, Alibaba ще е един от първите оператори на очакваната китайска криптовалута. Това ще стане и с технологични компании, компании в сферата на здравеопазването, компании в сферата на автомобилния сектор”, даде пример Чуклев и напомни, че Amazon също има амбиции в сферата на финансовите технологии.
Голямата тенденция, която се очертава според финансовия анализатор е конкуренция на банки и финтех компании срещу технологични компании.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.