Отдавна у нас има толериране на различни болници и болнична терапия, заради което разходите за здраве са високи. Диспропорциите в лекарствената политика са големи, но няма политическа воля да се види кои са проблемите и как могат да се решат. Това каза Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Той коментира изказването на управителя на Здравната каса д-р Дечо Дечев, че няма условия да се справи с организираната система за източване на НЗОК и ще напусне поста през март.
Продължава да тежи липсата на национална лекарствена политика, в никакъв документ държавата не е посочила как ще реши проблемът с нарастващите публични разходи за лекарства – дали ще бъдат напълно или частично реимбурсирани, как лекарите и фармацевтите ще участват в процесите, кои са контролните органи и пр.
Има свръхконсумация на лекарства в България. Много пациенти приемат лекарства, без това да се налага. Първи сме в ЕС по инвалидизация вследствие на неправилна лекарствена употреба, напомни статистиката гостът.
„В момента ако лекар изпише рецепта, която противоречи на всякакви правила, няма орган, до който фармацевтът да подаде сигнал“, каза Вълев. Той квалифицира здравната система като един октопод, който смила всеки начело на здравната каса.
Нужни са драстични промени, които изискват политическа воля, а такава липсва, категоричен е Антон Вълев. Не министърът, а всички по веригата могат да дадат предложения, но трябва да имат права за това.
В системата на здравеопазването в България профилактиката не съществува нито като политика, нито като реализирани програми, каза още гостът. Това води до появата на пациента в здравната система твърде късно, когато положението му вече е доста зле. Оттам нататък всички разходи са високи.
Според СЗО фармацевтът е най-достъпният медицински специалист. Но в България той не е включен в нито една програма за профилактика.
Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.