„За Тръмп тази сделка се изразява в желанието му да постигне някакъв външнополитически успех“, посочи той.
Според проф. Хаджиниколов Китай е под силен натиск, но за страната е важно да запази износа си на едно високо равнище.
„Търговските моменти се оплетоха с емоционални, политически и идеологически моменти, смята преподавателят, който е на мнение, че оптимистичната нотка, която съществува между двете страни, се губи между възникналите противоречия. – Инвеститорите трябва да имат предвид, че не става въпрос толкова за икономически анализ, колкото за това кой е по-силен и кой може да командва света.“
Според Димитър Хаджиниколов съществуват две тенденции, които винаги са се борили в световната търговия и икономическите отношения.
„При едната тенденция е налице силна държава, силен износ, силна икономика и положение в света. Другата е на базата на win-win ефект – съвместно съществуване, специализация и допълнителен доход от това, че всеки прави това, което може“, показва анализът на професора.
Хаджиниколов заяви, че има известна трансформация по отношение на силовото положение в света.
"Парадигмата не се е променила, все още Световната търговска организация се подчинява на арбитраж, продължават да съществуват наднационални регулиращи моменти. Още е рано да се каже дали това е временно", разсъждава той, но е уверен, че икономическата глобализация не може да бъде спряна, но разбирателството между силите трябва да бъде на политическа основа.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 4 години До кога политиците ще доминират над икономистите ?---винаги ще е така, поне докато има Държава в този си вид. Все пак едните са се появили заради другите ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години До кога политиците ще доминират над икономистите ? Докато вторите не дадат един хубав урок на първите , така че да го помнят поне 2 поколения . отговор Сигнализирай за неуместен коментар