Въвеждането на дуално обучение във висшето образование е необходимо. Дори в България този процес е малко закъснял. Около това мнение се обединиха Ирена Рашкова, преподавател в Технически университет Габрово, Цветелина Петрова, преподавател в Техническия университет, и Николинка Хинкова, член на борда на директорите на "Мехатроника" АД, в предаването „В развитие“ с водещ Живка Попатанасова.
Според Хинкова въвеждането на дуалното обучение във висшето образование ще е от полза за всички страни - както за обучаващите, така и за студенти, а съответно и за фирмите.
„Това е една възможност компаниите много рано да открият талантите и да участват в тяхната подготовка“, каза тя.
В контекста на създаването на първия у нас проект за дуално обучение гостите разказаха, че съдържанието, по което студентите учат, се променя. „Има много примери от практиката, които се въвеждат. Въведени са и различни форми на активно обучение, включително екипна и проектна работа“, поясни Рашкова.
Целия разговор може да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 5 години Когато губиш незнаеш какво печелиш и обратно...При мен в 3 курс дойдоха и казаха: всички по рапределение в Козлодуй, атомната. Юрнахме се сключихме договори с местните фабрики и се кефихме че "сме прeeбали" системата. Вземахме по 100 лв степендия, що годе пари си бяха. Дойде "демокрацията" нещат да ни земат в заводите, едвам се вмъкнахме да не сме безработни. След 2 години ни изхвърлиха....Тез в Козлодуй още продължават, изкарват в пъти по големи заплати и се скъсаха да харчат.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Преди години, по времето на бай Тошо, от голямо предприятие ми предлагаха стипендия срещу договор да работя при тях(не си спомням колко години).Аз като млад, независим и нежелаещ да се обвързвам отказах, една от грешките в живота ми. Мои познати получаваха относително големи пари от тях, а след демокрацията завода фалира и кой откъде е... отговор Сигнализирай за неуместен коментар