Появата на интернет не е еднократен акт. През 1969 г. се е случила една стъпка от един много дълъг процес. Този процес придобива по-ясни очертания 15 години по-късно. Тогава се формулира т.нар. TCP/IP протокол, който днес е основата на интернет. Това напомни в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Димитър Ганчев, главен секретар и съосновател на "Интернет общество – България".
„Това не е еднократно събитие. Създаването на интернет в България и по света се случва в много дълъг период от време", отбеляза той.
Според него има много положителни промени след създаването на интернет.
„Ако трябва да определя едно нещо, това е възможността за двустранна комуникация между хората. Преди това всички средства за осведомяване и предаване на информация бяха еднопосочни. От тази двупосочност възникват много неща“, аргументира се Димитър Ганчев.
По думите му двупосочността е важна, независимо с каква нагласа сяда всеки пред компютъра.
Той коментира амбициите на някои страни като Китай и Русия за контрол над интернет.
„Едно от най-важните неща в интернет е системата за имена. Когато пишете адрес на сайт, системата за имена обръща буквения адрес в IP адрес. Тази система се състои от 13 организации, от които 11 са американски. Тези организации са под американска юрисдикция. В резултат на това интернет е под американска юрисдикция“, заяви главният секретар и съосновател на "Интернет общество – България".
Димитър Ганчев обясни, че голяма част от държавите не се чувстват комфортно в тази ситуация.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.