"Последните данни за кредитната активност са продължение на тренда от август. Вече се усеща забавянето на европейската и световната икономика. Съвсем наскоро Европейската централна банка отново обяви политиката си за допълнителни стимули", заяви Димитров.
"Стопанските субекти в еврозоната и ЕС заемат изчаквателна позиция. Търговските конфликти и Brexit продължават да оказват въздействие", подчерта гостът.
"Политиката на ЕЦБ видимо не дава търсения резултат", коментира той.
Борис Димитров уточни, че банките не са така рисково ориентирани и кредитирането не е на всяка цена.
"Според последната статистика на БНБ за септември има 4,5% ръст във фирменото кредитиране".
По думите на госта банките, макар и притиснати да се освобождават от тази ликвидност, са и прецизни и внимателни относно анализа на съответните стопански единици, било то по отношение на стойност на активите или финансовите показатели на съответните фирми.
"При нас банковото кредитиране е типично търговско", отбеляза още Димитров.
Гостът коментира корекцията на пазара, като посочи, че тя се случва и на фона на отделни факти и събития, а не само защото е дошло време за нея. Неговият съвет е бизнесът да заеме консервативна позиция и да направи анализ на ситуацията.
преди 5 години В България няма реален икономически растеж, невъзможно е и да има такъв при спад на населението с по 1% годишно. Ултра-ниските доходи у нас се компенсират с много кредитиране, бързи малки кредити предимно, но това не бива да ни учудва въобще също... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години нереалния растеж имплементиран с бързо преобразовние на Фурие отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Не разбрах колко е РЕАЛНИЯТ икономически растеж? отговор Сигнализирай за неуместен коментар