През последните години броят на заетите в селското стопанство в България намалява с почти 1 млн. души. Преди автоматизацията един човек можеше да управлява около 300 декара. Сега с машините, които фермерите у нас имат, най-добрите успяват с един човек да обработят до 3 хил. декара. Това е десеткратно увеличение на ефективността. Това каза Филип Ромбаут, изп. директор на българската химична компания "Агрополихим", в предаването „Бизнес среща“ с водещ Таня Кръстева.
„България нямаше капацитета през последните 20 години да създаде работните места за 1 млн. души, които бяха предвидени за селското стопанство“.
Според Ромбаут страната трябва да оценява ползите от присъединяването си към Европейския съюз, отварянето на трудовите пазари в него за български служители и превръщането на блока в най-големия инвеститор у нас.
„В противен случай щеше да има катастрофа тук – безработицата щеше да достигне до 15-20% вместо настоящите 3-4%“.
„Бизнес средата в България не е лоша, но един от най-големите проблеми остава липсата на работна ръка“, коментира още гостът.
Според него сред основните фактори за преодоляването на липсите на пазара на труда е увеличението на заплатите.
Разминаването между нуждите на бизнеса и образованието, както и административната тежест са другите проблеми у нас, които Ромбаут спомена.