В България политиците много говорят за иновации, но малко правят. Бизнесът обаче постепенно взема нещата в свои ръце, възползвайки се от програми като „Хоризонт 2020“ за финансиране на научни и развойни дейности, там страната се представя все по-добре. Това коментираха в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Зинаида Златанова, бивш вицепремиер иминистър на правосъдието, и д-р Тодор Галев, старши експерт от фондация "Приложни изследвания и комуникации".
“Фактът, че бизнесът е поел водещата роля по отношение на иновациите, поставя различни въпроси относно необходимите следващи стъпки”, каза Златанова и обясни, че в Европа вече се говори за данъчни инструменти за облекчаване на изследователската и разводна дейност, особено в държавите, в които вложенията са повече.
Като положителен пример в това отношение Тодор Галев посочи практиката, която масово се прилага – определен процент от печалбата на компаниите да не се облага, ако сумата бъде инвестирана в иновации.
“В България това липсва, но все пак е радостно, че все повече чужди компании разпознават страната като локация за техните развойни звена в множество сектори, напомни експертът.
Според Златанова в новия ресор в Европейската комисия "Иновации и младеж" на българския еврокомисар Мария Габриел има повече ресурси, които трябва да се управляват, но много по-малко е политиката.
“В областта на иновациите има голяма възможност за прокарване на нови инициативи, които могат да дадат изключително силен тласък на развитието на Европа”, смята Галев. Той напомни, че в Европа съществува т.нар. иновационен парадокс – Европа прави повече наука, по-малко иновации, отколкото САЩ и Япония например.
Тодор Галев е на мнение, че при избора на нови еврокомисари Европейската комисия ще се насочва все повече към прозрачност, визионерство, отчетност и по-стриктен контрол при икономическите реформи, включително чрез големия дебат за обвързването на спазването на закона при получаването на европейски средства.
„Това е много положителен знак за икономическото развитие, защото получаването на средства без прилагане на закон означава изкривяване на нормалната икономическа логика и на нормалната конкуренция“, категоричен е експертът от фондация "Приложни изследвания и комуникации".
Повече от разговора в студиото вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.