Има добри практики за алтернативно решаване на спорове, а в редица държави вече има разбирането, че на споразумение, постигнато с онлайн медиация, лесно може да се даде изпълнителна сила. Това съобщи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria адвокат Юлия Раданова, член на Професионалната асоциация на медиаторите в България.
„Ползите са бързината, удобството, ефективността, това, че може да се случи по всяко време, подчерта тя и информира, че в бизнес средите навлизат и т.нар. многостепенни клаузи за уреждане на спорове.
Раданова поясни, че при тях конкретният път, който ще се измине в ситуация на спор, предварително се урежда в търговските договори.
“Информационните сесии за родители са иновативни по отношение на семейните спорове Те се случват, когато има родителски спор за общото дете”, отбеляза адвокатката как се решават проблеми в семейството и напомни, че фокусът се връща върху детето и върху неговия интерес.
Според Юлия Раданова медиаторите са добър вариант при решаване на спорове извън съда. “Те са трети, неутрални на спора страни, които съдействат на комуникацията, посочи тя и добави, че медиаторът е неутрален и действа неутрално спрямо двете страни.
Адвокат Раданова информира за предстояща кръгла маса на тема „Добри практики за разрешаване на спорове“, която ще се проведе в нашата страна.
Повече от разговора в студиото вижте във видео материала.