IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Протестите в Хонконг ли ще са катализаторът на нова глобална криза?

Трябва да разглеждаме проблема в Хонконг, като част от един много по-глобален конфликт. Това е конфликтът между Щатите и Китай, коментира експертът Нако Стефанов

16:49 | 13.08.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Протестите в Хонконг продължават да ескалират за десета поредна седмица и макар мнозина да виждат проблем основно за местната и китайската икономика, то събитията биха могли да се превърнат в пусковия механизъм на една нова глобална криза. Такова мнение изрази специалистът по Източна Азия проф. Нако Стефанов пред Живка Попатанасова за предаването „В развитие“.

„Трябва да разглеждаме проблема в Хонконг, като част от един много по-глобален конфликт. Това е конфликтът между Щатите и Китай, който в момента върви като търговска война, но и не само“, коментира гостът.

Доналд Тръмп сам простреля крака си с поредицата от мита, които наложи върху китайски стоки, тъй като голяма част от американските компании произвеждат продуктите си в Китай и ги внасят в САЩ, казва проф. Стефанов. Но по същия начин Пекин може да простреля собствения си крак, ако започне масово да продава американски облигации, обяснява анализаторът. Така себестойността им би се понижила и юанът би поскъпнал спрямо долара.

„Несъмнено Хонконг стана златната кокошка на Китайската народна република, защото той е много сериозен финансово-валутен център. Но идеята на Китай в момента е такъв център да стане Шанхай. От тук се натрупват такива недоволства“, посочи още Стефанов.

Повишението на цените на имотите в Хонконг и туризмът са само част от негативните ефекти за региона, но как те биха ескалирали извън рамките на страната може да научите по-късно от видеото.

Още от разговора вижте във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:51 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още