Коботът сътрудничи на служителите в споделено работно пространство. Ползите за това се изразяват в повече гъвкавост. Не можем да автоматизираме задачите напълно, тъй като винаги има някакъв творчески елемент. Роботът извършва повтаряем тип дейност, а човекът би могъл да наблюдава целия процес и да изпълнява функция, която изисква неговата намеса. Процесът е гъвкав и защото се въвеждат нови промени в различните приложения. Роботът-сътрудник може да започне нова задача на всеки шест месеца. Това разкри Разван Исак, мениджър стратегии в Universal robots за Централна и Източна Европа, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
"Онлайн академията Universal Robots има свободен достъп и съдържа девет модула. Нашите колаборативни роботи - коботи, бихте могли да свързвате с други устройства, да програмирате хардуера и софтуера им и да създавате програма", посочи експертът.
Според него пазарът на коботите е нов, но се развива бързо. Разван Исак напомни, че работим и живеем в бързопроменяща се среда и ако искаме да сте в крак с новите технологии, коботът е прекрасен начин за това.
„Коботите се използват основно в производството – в мебелната и автомобилна индустрия, хранително-вкусовата промишленост, при търговски операции. Ползите са и неконвенционални, например – роботи, които да сервират напитки или да правят пици“, даде пример той. – В Централна и Източна Европа страните инвестират много в увеличаване на своето знание и ползите от коботите.
По думите на мениджъра в Universal robots целта е техният робот да може да бъде програмиран от всеки, който не притежава мащабни знания.
„Започва се с лесни задачи – като преместване на робот от една до друга точка и вдигането на предмети от земята. Необходим е единствено интерес към роботиката. Липсата на опит може да бъде и предимство. Процесът е интуитивен, а роботите са лесни за програмиране. Те могат да бъдат използвани за различни видове задачи и автоматизиране на определени процеси, като така се покрива много по-лесно по-голям набор от продукти", потвърди Разван Исак.
Той е на мнение, че коботите са с една от най-добрите възможности за възвращаемост на инвестицията в сектора.
„Приносът на робота към изкуството можем да разглеждаме в контекста на изкуството на самото програмиране на робота, разкри мениджърът и обясни, че има роботи, които рисуват картини, близки до произведенията на големи художници, както и такива, които танцуват и дори практикуват йога.
Какво още разказа в студиото на Bloomberg TV Bulgaria Разван Исак – вижте във видео материала.