Реакцията на Пекин срещу новите американски мита се усети най-силно в обезценката на местната валута спрямо щатския долар до най-ниските ѝ нива през последните вече повече от десет години. Това превръща Китай в един привлекателен партньор на международната сцена, но в същото време го прави и по-ненадежден, особено в тихоокеанския регион. Това мнение изрази в ефира на Bloomberg TV Bulgaria икономистът от Института за пазарна икономика Адриан Николов.
„Достигането на нива от седем юана за долар са политическа декларация от Пекин. Така страната показва, че не се страхува да използва валутата си като още едно оръжие в търговската война с Доналд Тръмп. Най-директното положително влияние от евтиния юан е, че така Китай ще засили износителите си. По-евтиното производство означава по-добри цени за износ и съответно повече търговски партньори. От друга страна Китай ще загуби своята позиция на надежден партньор в голяма част от тихоокеанските държави“, каза още Николов.
По думите му обвиненията от Доналд Тръмп, че Китай е „валутен манипулатор“ са доста сериозни и са знак към Световната търговска организация (СТО). Това е в разрез с нейните правила и евентуална намеса на СТО би оказала сериозно влияние върху развоя на конфликта, отбелязва Николов, но в продължение той каза, че е по-вероятно американският президент да потърси подкрепа от Международния валутен фонд и Федералния резерв.
Вижте още във видеото.