IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бранков: Износът и инвестициите ще стимулират икономиката ни в следващите години

В последните месеци се наблюдава лек скептицизъм в европейската икономика и в глобален план, посочи зам.-председателят на БСК

16:57 | 30.07.19 г.
<p>
	<em>Сниимка: Pixabay</em></p>

Сниимка: Pixabay

Износът и инвестициите, а не потреблението, както се твърди, ще са основни фактори за растеж на българската икономика в следващите години. Това каза Димитър Бранков, зам.-председател на Българската стопанска камара, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.

Експертът коментира последните данни за бизнес доверието и спада му през юли след влошаване на показателите за бизнес климата в промишлеността и строителството. Междувременно нагласите в секторите на търговията на дребно и услугите остават по-оптимистични.

По думите на Бранков с най-голямо значение за българската икономика са външните фактори. Бизнес средата е несигурна заради дефицита на работна сила, несигурността по повод доставките на газ следващата година и цените на електроенергията, промените в Наредба Н-18, както и на тези в Закона за акцизите и данъчните складове.

Гостът отбеляза, че като цяло в последните месеци се наблюдава лек скептицизъм в европейската икономика и в глобален план, добавяйки, че търговската война, Brexit, решенията на централните банки и Фед по отношение на лихвите, както и иранската криза рефлектират върху настоящата среда.

За бизнес климата у нас в голяма степен роля играе и тенденцията в заетостта и възнагражденията, уточни Димитър Бранков. В същото време има ръст на разходите за бюджетни заплати, предопределен с бюджета за тази година, спомена той. И обобщи, че българският бизнес е потопен в тази атмосфера, което се отразява и в бизнес доверието.

Още вижте във видеото.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:43 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още