От петимата кандидати за поста на президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) централен банкер с опит е единствено германецът Йенс Вайдман. Другият с по-голям опит е финландецът Ерик Лийканен. За България и бъдещето ѝ членство в еврозоната обаче няма значение кой ще оглави ЕЦБ, поясни финансовият журналист Петър Илиев в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Той коментира и нарастващото напрежение между властите в Рим и Брюксел. Макар че Италия намали бюджетните си дефицити, това не бе достатъчно, за да започне да ограничава дълговете си, защото трябва да постигнеш минимум балансиран бюджет, поясни Петър Илиев.
„Италианските политици не са склонни да поемат политическата тежест и отговорност за едни радикални, структурни реформи, които първоначално ще изискват сериозно намаляване на бюджетните средства, отиващи за поддържане на сегашния жизнен стандарт на населението", коментира той темата за евентуална дисциплинарна процедура от Европейската комисия (ЕК) срещу Италия заради невъзможността ѝ да ограничи нивата на дълга си.
„Както и в Гърция това е ултрадемокрацията на потребителско общество, която е и в основата на всички циклични кризи. Целият този стандарт, при недостатъчно ефективна икономика и производителност, се поддържа с бюджетни средства, идващи от поемане на външен дълг – 137% от БВП на Италия в момента. За 2018 г. БВП на Италия е малко над 2 трлн. долара", поясни Илиев.
Докато продължава сегашната политика на ЕЦБ, моделът на Италия ще се поддържа, докато не фалира цялата еврозона, отбеляза журналистът.
Вижте повече във видео материала!
преди 5 години за България нищо няма значение ... тя е най независимата държава в ЕС ... нищо не зависи от нея ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар