Финансовият консултант Христос Кацанис е почти убеден, че се задава икономическа рецесия, но счита за много важни мерките за преодоляването ѝ.
„Само с политика на ниски лихви кризисна ситуация не може да се разреши. Трябва да има бюджетна политика“, коментира Кацанис в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
Стратегията на Фед и американското правителство се различава от тази на ЕС, посочи Кацанис. В Сащ се таргетира основно върху монетарната политика и ликвидност, допълни той.
„Трудно е да се каже, че кризата в Гърция е минала. В нашия случай БВП падна до 25% преди 8 години. Доста млади емигрираха в други държави, като повечето от тях бяха образовани. Преди 50-60-те години процесът бе същият, но тогава младите хора идваха директно от селата, бяха необразовани, но работиха много. Тези, които сега излизат, са с високо ниво на образование и биха могли да са в услуга на Гърция“, каза още икономистът.
Според него е сигурно, че гръцките банки имат много лоши кредити. „Банките са обременени и не дават лесно кредити, а икономиката без кредити не може да върви лесно напред. 44% са лошите кредити от общия кредитен портфейл, като трябва да паднат поне на 20%. Естествено, банките носят своята вина, тъй като в даден период на еуфория раздаваха кредити", заяви още финансовият консултант.
България и Гърция развиваме енергийни проекти, напомни Кацанис. Туризмът, културата също са сред областите, в които можем да и сътрудничим, смята още той.
Вижте целия разговор във видео материала.
преди 5 години Кризата може да се преодолее само с прекратяване на причината.Сега водещият причинител за национална криза нараства от местната проява на разпространена в света държавна грешка да няма обществено предпазване спрямо възникнали щети от работата на централната банка.Възможностите са:1. При запазване на местната проява на разпространена в света държавна грешка да няма обществено предпазване спрямо възникнали щети от работата на централната банка дисбалансите в съответната държава се увеличават, възникват нови щети и правителството е с подсигуряван провал.2. С обществено предпазване спрямо възникнали щети от работата на централната банка е с условия за устойчив обществен просперитет.Днес правителството прилага първата възможност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар