Четири години след създаването си технологичен стартъп българската компания за биометрични системи "Биодит" излиза за публично предлагане на фондовата борса. Взехме това решение за листване на БФБ, но ние вече имаме двама външни инвеститора – фондът за рискови инвестиции NEVEQ и инвестиционният фонд Impetus Capital, които подкрепиха компанията през тези четири години след първоначалната моя инвестиция като мажоритарен собственик и основател. Това каза за решението за публично предлагане в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria основателят и главен изпълнителен директор на "Биодит" Юлиан Софрониев.
"Странно е такава малка компания и на толкова ранен етап да излиза на Българска фондова борcа, но борсата не е запазено място за големите играчи, тя е платформа за набиране на капитал", категоричен е експертът и напомни, че е много трудно български технологичен стартъп да излезе на международните пазари и да бъде финансиран от големите фондове.
Според него причините са много. "Големите фондове не гледат на България и на Румъния, на региона, като добро място да инвестиции, въпреки че ние изградихме невероятно голяма мрежа – общност от стартъп компании, от акселератори и инвеститорски компании, те все още не гледат на нас с добро око поради ред причини: законодателството, IP правата, които могат да бъдат регистрирани тук и ред други причини. Имах среща с над 17 фонда през 2017 г., преди да взема решението за IPO и съобщението от всички неофициално беше, "на този етап не разглеждаме потенциал за инвестиция в този регион". Това беше причината да се насочим към БФБ", разказа Софрониев.
Той обясни, че когато акционерите на компанията са взели решение за листване на борсата, ваучерната схема на подпомагане в България още не е съществувала, но те реализират идеята си независимо дали ще бъдат подпомогнати от държавата или не.
Юлиан Софрониев приветства програмата, която държавата стартира за МСП и особено ваучерната схема, която "със сигурност ще подпомогне компанията в голяма част от разходите” за това публично предлагане – изработка на проспект, комисионни на консултанти, плащане на такси. “Тя ще помогне на нас и на всички компании, които смятат да излязат на борсата", посочи Софрониев.
Заразителен ли е примерът на "Биодит"?
Повече от разговора вижте във видео материала.