Основни за електромобилите остават техните батерии. Литии, никел и кобалт пък са металите, необходими за създаването им. Трите метала, поне в близко бъдеще, ще бъдат от най-голяма необходимост за автомобилните концерни, за да могат те да гарантират производствения си процес. Това каза Евгени Стоянов, експерт, в предаването “В развитие” по Bloomberg TV Bulgaria.
Кобалтът предимно се добива в Конго, отбеляза Стоянов.
“Няма как да се избегне Конго, ако искаме да добиваме кобалт на сравнително достъпни цени. Добиването на металa там е около 10 пъти по-евтино, отколкото на друго място”.
Повече от половината от него се използва за създаването на батерии, добави гостът.
“Около 55% от всичкия кобалт, добиван в Конго, е собственост на китайска компания. Това позволява на Китай много бърз достъп до производството на електрически автомобили, към което страната се стреми”.
Като по-интересен за инвеститорите Стоянов определи никела, тъй като той не е така пряко обвързан с производството на батерии, а и ресурсите му са по-ограничени.
Един от основните консуматори на тези суровини е именно Китай, отбеляза експертът. Азиатската страна вече произвежда над 70% от батериите за електромобили, конкретизира той.
Според Стоянов по всичко личи, че именно Китай ще бъде движещата сила зад електрическите превозни средства. Производството в страната обаче за момента задоволява предимно вътрешния пазар, уточни той.
“Предстои да видим дали Китай ще започне да изнася автомобили за Европа. Трябва да се има предвид обаче, че автомобилният сектор дава работа на около 1,5 млн. души на Стария континент и тази индустрия ще бъде защитавана по всякакъв начин от Европейския съюз”.
Целия разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 5 години заглавието е култово :):) ... кво след рикшата ще бутат електрички ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Новите флуор-йонни батерии могат и без Кобалт.Жалко за любимото ти Конго че ще останат в каменната ера. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Китай ще е движеща сила в доста отрасли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Който най-напредне с покупките днес, пръв ще изпита повишаването на цените на ел.енергията, дошло по линия обусловено от транспортни нужди. А кобалт ще се копае и другаде, освен в Конго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Който най-напредне с покупките днес, пръв ще изпита повишаването на цените на ел.енергията, дошло по линия обусловено от транспортни нужди. А кобалт ще се копае и другаде, освен в Конго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар