В Босна и Херцеговина много трудно се постига политическо мнозинство за управление на държавата. Имало моменти, когато страната е била 2 години без правителство. Международният валутен фонд (МВФ) и Световната банка определят политическата нестабилност като основен риск за икономическото състояние на страната и за привличането на чуждестранни инвестиции. Това каза Олга Раева, икономически журналист, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria.
"През последните години икономическият растеж в Босна и Херцеговина е средно около 3% и платежният баланс се подобрява благодарение на износа, но в същото време безработицата остава много висока".
Доходите в страната са по-ниски от българските. Средната заплата е малко над 800 лв., а минималната се равнява на 370 лв. Повдига се въпросът за заетостта на жените, тъй като е много ниска, обясни Раева.
"Министър-председателят Денис Звиздич говори за създадени нови работни места. Има много противоречия в изказванията му, тъй като преди изборите той обеща да се създадат 100 хил. нови работни места. Правителството твърди, че са създадени около 70 хил., но данните на данъчната администрация в страната показват, че броят им е много по-малък – под 50 хил".
Традиционно Босна и Херцеговина поддържа добри връзки с мюсюлманските държави, най-вече с Турция. Също така има много малайзийски и ирански банки, които оперират в страната, каза още тя.
"Много малка част от босненските граждани, които живеят в чужбина, гласуват на избори. Извън страната живеят около 70 хил. души, като е възможно и гласуване по пощата".
Тя говори и за външнополитическите нагласи на големите партии в Босна и Херцеговина.
"Голяма част от партиите в Босна и Херцеговина желаят страната да бъде приета в Европейския съюз (ЕС), докато членството в НАТО ги разделя. Лидерът на партията „Съюз на независимите социалдемократи“ Милорад Додик, който е кандидат-президент на изборите, е твърдо против членството във военния съюз".
Партията на Додик е спечелила почти всички избори досега, допълни икономическият журналист.
Целия разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.